A2 Sınıfı Ehliyet (Motor sürmek bir tutkudur)

 2918 sayılı Trafik Kanununa göre A2 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18’den gün almak gerekmektedir.
 Şu andaki yönetmeliğe göre en az İlkokul mezunu olmak yeterli
 A2 sürücü belgesi ile motorlubisiklet,motorsiklet ve scooter kullanılabilmektedir.
 Direk a2 ehliyet alacak sürücü adayları Trafik,Araç Tekniği ve İlkyardım dersi sorularından oluşan 60 soruluk tek sınav (eskisi gibi trafik,motor,ilkyardım ayrı ayrı değil) teorik ve direksiyon sınavına tabi tutulur..
 Herhangi bir ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar ise sadece Direksiyon sınavına tabi tutulur. 29 Mayıs 2013 te yayınlanan yeni yönetmeliğe göre.

A2 ehliyet direksiyon sınavı Yeni sınav sistemine göre 30 dakika olarak yapılmaktadır.Sınava girecek Her adaya sınavdan önce randevu verilmektedir verilen direksiyon sınavı randevusuna zamanında gelmeyen adaylar kesinlikle sınava katılamazlar.Aday ilk önce 20 cm genişliğinde 8-10 metre uzunluğunda platform üzerinde motoru sürüp dubaların içinde slalom yaptıktan sonra parkuru tamamlıyor . Daha sonra Sınav yapıcı komisyonun vereceği karara bağlı olarak akan trafiğin içinde Motor kullandırılıyor ve komisyon üyeleri Sürücü Kursunun kendilerine tahsis ettiği araçla adayı takip edip kullanmasını gözlüyor. Başarısız olan adaylar 30 dakikalık süre dolmadanda komisyon isteğine bağlı olarak sınavı sonlandırılıyor.


Arşivler